Hírek

Elérhetőségek

Tájékoztató az állattartási szabályokról

A lakossági panaszok alapján célszerű áttekinteni az állatok tartására vonatkozó legfontosabb tudnivalókat. Tapasztalataink szerint sok vitás kérdés önmagától megoldódik, ha mindenki megismeri és betartja az ide vonatkozó alapvető szabályokat.

Minden állattartó köteles gondoskodni arról, hogy az állattartás következtében mások jogai és érdekei sérelmet ne szenvedjenek, különös tekintettel a zajterhelésre, a levegő és a talaj, a felszíni és felszín alatti vizek szennyezésére, valamint a káros rovarok és rágcsálók szaporodására.

Az állattartónak gondoskodnia kell az állat igényeinek megfelelő rendszeres, de legalább napi egyszeri ellenőrzéséről.

Az állattartó gondoskodni köteles az állat megfelelő és biztonságos elhelyezéséről, szakszerű gondozásáról, szökésének megakadályozásáról.

A megkötve tartott vagy mozgásában egyéb módon korlátozott állat számára is biztosítani kell a zavartalan pihenés és a sérülésmentes mozgás lehetőségét.

Az állandóan zárt körülmények között tartott állat számára az állattartó köteles az állat szükségleteihez igazodó, megfelelő mozgásteret biztosítani.

Ebtartás

Az állattartó köteles ebét az állatvédelmi, állat- és közegészségügyi, a szabálysértési, a veszélyes ebekre vonatkozó, továbbá a Ptk. szomszédjogra vonatkozó és az állattartó felelősségét szabályozó jogszabályok keretei között úgy tartani, hogy az eb a szomszédok nyugalmát ne zavarja, anyagi kárt ne okozzon, testi épséget és egészséget ne veszélyeztessen.

Ebtartás szabályainak betartására vonatkozóan: közterületen gazdátlanul lévő állat tulajdonosát ezután nem csak keresni, hanem főszabály szerint bírságolni fogjuk, mivel több és visszatérően ugyanazok az ebtartók nem veszik figyelembe a normális ebtartás szabályait, veszélyeztetve mások testi épségét és vagyontárgyait, kertjét, állatait. 

Az ebrendészeti feladatok ellátása jelentős többletköltséggel jár az önkormányzatnak, ezt mind azokkal kell megfizettetni, akik miatt kijárnak az ebrendészet munkatársai. A támadó ebek veszélyessé nyilvánításáról lehetőség szerint intézkedünk függetlenül annak fajtájától, méretétől.

A jogszabály megsértése esetén az ebtartó minimálisan 45.000,-Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.

Ha az eb harapós, vagy támadó természetű, a lakóház bejáratán jól látható helyen a harapós ebre utaló figyelmeztető táblát kell elhelyezni.

Tilos bekerítetlen ingatlanon ebet szabadon tartani. Bekerített ingatlanon eb szabadon csak úgy tartható, hogy onnan az eb sem a szomszédos ingatlanra, sem a közterületre ne juthasson át, oda kinyúlni ne tudjon.

Az állattartó köteles gondoskodni, hogy az eb közterületre felügyelet nélkül ne juthasson ki. 

Közterületen ebet csak pórázon szabad vezetni. Játszótér területére ebet bevinni pórázon vezetve is tilos.

Az állattartó köteles gondoskodni arról, hogy az eb a közterületet ne szennyezze. Az eb által okozott szennyeződés azonnali eltávolításáról az állattartó köteles gondoskodni.

A megkötött, vagy tartósan elzárt eb napi sétáltatásáról az állattartó köteles gondoskodni.

Harapós, vagy támadó természetű ebet a nap minden szakában csak kiszabadulását, illetve elszabadulását biztonságosan megakadályozó módon szabad tartani, és a telek, ház (lakás) bejáratán harapós ebre utaló figyelmeztető táblát szembetűnő módon kell elhelyezni.

Támadó, kiszámíthatatlan természetű ebeket közterületen szájkosárral kell ellátni. Az eb által okozott sérülésekért az állattartó tartozik felelősséggel.

Közterületen az ebet csak pórázon lehet vezetni. Közterületen ebet csak olyan személy vezethet, aki az eb irányítására, kezelésére és féken tartására képes.

A település belterületén felügyelet nélkül kóborló (gazdátlan) ebet a gyepmester befogja és elszállítja a gyepmesteri telepre, ahol az állatot 14 napig őrzi.

Az így befogott ebet az állattartó a fenti időponton belül, az oltási igazolás bemutatásával, a tartási költségek megtérítése mellett kiválthatja. A gyepmester köteles a chip, vagy tetoválási szám alapján megkísérelni az eb tulajdonosát megkeresni. A fajtatisztának tűnő, tetoválási számmal vagy chippel ellátott eb esetén a gyepmester köteles bejelentést tenni a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületénél is. A 14 napon túl ki nem váltott gazdátlan eb értékesíthető vagy elaltatható.

Tilos az állatok kínzása, tartós nyugtalanítása, megfélemlítése, bántalmazása, szenvedtetése, elhagyása.

Ha az állattartó nem képes, vagy nem kívánja az állatot tovább tartani, köteles annak megfelelő elhelyezéséről gondoskodni.

A szabálytalanul tartott ebekkel kapcsolatos bejelentést az informacio@pilismarot.hu e-mail címre lehet megtenni.

 

Pilismarót, 2024. január 26.

 

 

Pilismaróti Polgármesteri Hivatal