Hírek

Elérhetőségek

Pilismarót Község Önkormányzat szociális étkeztetés szakmai program módosítással egységes szerkezetben

PILISMARÓT KÖZSÉG ÖNKORMÁNYZAT

SZOCIÁLIS ÉTKEZTETÉS

SZAKMAI PROGRAMJA

 2015.

 

cimer.jpg

Készítette: Balázs Márta jegyző és Réti Józsefné szociális előadó
Elfogadta: Pilismarót Község Önkormányzat Képviselő-testülete 83/2015. (IX.08.) önkormányzati határozatával

 1.) A szolgáltatás célja, feladata 1/2000. (I.7.) SzCsM rendelet 5/A. §. (1) a)

1.a)

A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (Szt.) 59. §.
(1) bekezdése alapján az alapszolgáltatás megszervezésével a települési önkormányzat segítséget nyújt a szociálisan rászorulók részére saját otthonukban és lakókörnyezetükben önálló életvitelük fenntartásában, valamint egészségi állapotukból, mentális állapotukból vagy más okból származó problémáik megoldásában.
Az önkormányzat a szociálisan rászorultak részére biztosítja a napi egyszeri meleg étkeztetést (ebédet), mint alapszolgáltatást.
Az Szt. 62. §. (1) bekezdése értelmében az étkeztetés keretében azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkezéséről kell gondoskodni, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani, különösen koruk, egészségi állapotuk, fogyatékosságuk, pszichiátriai betegségük, szenvedélybetegségük, vagy hajléktalanságuk miatt.

1.b)

A szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban:
Szt.) 59. és 62.§-a alapján a szociális alapszolgáltatások keretein belül szociális étkeztetés alapszolgáltatást nyújtja az önkormányzat „A Pilismarót Község Önkormányzat Képviselő- testületének 3/2015. (II.24.) önkormányzati rendelete  A szociális ellátások helyi szabályairól” (továbbiakban: R.) 11.§ 1. a) pontja és a 12. § alapján Pilismarót község településen.

A szolgáltatás feladata, hogy napi egyszeri meleg élelmet biztosítson az önkormányzat a szociálisan rászorultaknak. Szociálisan rászorult az Szt. 62. § (1) bekezdés a) -e) pontján túl és a R. alapján, az a személy is, akinek egészségi állapota révén rászorultságát háziorvosi/szakorvosi javaslat indokolja, továbbá  a családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, egyedül élő esetén annak 200 %-át nem haladja meg, és vagyonnal nem rendelkezik.

A szociális étkeztetést az önkormányzat a Szt 122/A §. (1) bekezdésében foglaltak szerint” a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmény fenntartója vagy az önállóan gazdálkodó intézmény vezetője az intézmény által biztosítandó egyes szolgáltatásokat intézményen kívüli szervezet igénybevételével – legfeljebb öt éves időtartamra kötött szerződés alapján  végezheti.” Ennek megfelelően 2015. január 1.-én a Junior Vendéglátó Zrt-vel (székhely: 1095 Budapest, Mester u 29-31.) kötött szerződés alapján biztosítja.

Az önkormányzat szociálpolitikai tevékenységébe tartozik a rászoruló emberek számára a szociális biztonság megteremtése, a jövedelemmel nem rendelkező személyek szociális támogatása, házi segítségnyújtás biztosítása, mindezek mellett az önkormányzatok számára a legnagyobb feladatot a munkanélküliek helyben történő foglalkoztatása jelenti. A szolgáltatás célja, hogy településünkön ne legyen ellátatlan személy, illetve minden rászoruló a jogszabályoknak és a helyi rendeletben szabályozott módon megfelelő minőségű ellátást kapjon.

Ezt az ellátást minden szociális, illetve egészségügyi szempontból rászoruló számára lehetővé
teszi az önkormányzat. A térítési díjak megállapítása a hatályos jogszabályon alapul.

Az alapszolgáltatási forma célja a helyi lakosság egészségügyi, mentális, fizikai vagy egyéb szociális rászorultságából adódó hátrányainak enyhítése. Az önkormányzat az igénybe vevők részére munkanapokon a napi egyszeri meleg étkeztetést kizárólag elvitel formájában biztosítja, az étel elszállításáról a jogosult, vagy a házi segítségnyújtást végző szociális gondozó útján gondoskodik.

Az Szt. által az önkormányzat számára kötelezően előírt feladatot Pilismarót Község lakosságának az életminőségének javítása, a rászoruló lakosság egészségügyi és fizikai állapotának szinten tartása és romlásának megelőzése érdekében biztosítja. További cél a település lakosságmegtartó erejének növelése, szociális szolgáltatások körének bővítése.

 2.) A megvalósítani kívánt program bemutatása, a létrejövő kapacitások, a nyújtott szolgáltatáselemek, tevékenységek leírását

Pilismarót Község Önkormányzata a közoktatási intézményeiben (óvoda, iskola) kizárólag tálalókonyhákat üzemeltet.

A szociális étkeztetés biztosítása érdekében munkanapokon a napi egyszeri meleg ételt az igénybe vevők akadálymentesített környezetben, a Bozóky Mihály Általános Iskola (2028 Pilismarót, Rákóczi F. u. 14.) tálalókonyháján vehetik át. Az ételt az ellátott részéről biztosított ételhordóban, a közszolgáltató által előre kiadagolt formában veheti át a tálalókonyhán.

A közétkeztetési közszolgáltatási szerződést Pilismarót Község Önkormányzata 72/2012. (VIII.27.) önkormányzati határozat alapján, 2015. január 1. napjától határozott időtartamra öt évre kötötte meg. A szolgáltató a HACCP (veszélyelemzés, kritikus szabályozási pontok) előírásokkal kapcsolatos alkalmasságát az EMT Zrt. által 2012.06.22.-én újra kiadott 400-0464 számú tanúsítvánnyal igazolta.  

A Bozóky Mihály Általános Iskolában lévő tálalókonyha használatbavételi engedélyében foglaltak alapján, - melyet Esztergom Város Jegyzője 3593-10/2011. iktatószámon adott ki - a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve 403-3/2011. iktatószámú szakhatósági állásfoglalásában rögzítettek szerint az alábbi feltétellel járult hozzá: „ A szociális helyiségekben ivóvíz minőségű víz biztosítása szükséges, negatív laboratóriumi eredménnyel bizonyítva, melyet az Intézet felé be kell mutatni.”

A KEM Kormányhivatal Élelmiszerlánc - Biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság Esztergomi Kerületi Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Hivatala a 20.7-1-6/2011. számú végzésében az alábbi engedély kiadásához élelmiszer-higiéniai feltételekkel járult hozzá:

„A melegítőkonyha, valamint a raktárak nyitható nyílászáróit rovarhálóval kell felszerelni.”
Az Önkormányzat 2015. augusztus 31.-éig vállalt kötelezettséget arra, hogy a nyílászárókat  rovarhálóval felszereli.

Az önkormányzat szolgáltatása mennyiségi tekintetben bővíthető, szabad kapacitással rendelkezik. A kapacitás a jövőre nézve az ellátottak száma szempontjából maximum 150 %-al bővíthető.

2.1) Szolgáltatás igénybevételének módja

A szociális étkeztetés szolgáltatás igénybevétele egyféle módon történhet:

- az étel éthordóban történő elvitelével. Az étel fogyasztása a szociális étkeztetést igénybevevő otthonában történik.
- a Bozóky Mihály Általános Iskola (2028 Pilismarót, Rákóczi F u 14.) tálaló konyháján az étel helyben fogyasztására nincs lehetőség, így a helyben fogyasztás lehetősége kizárt.

Az étel elvitele 11.30 - 13.30-ig történik, melyről az ellátott köteles gondoskodni.

A szükséges két éthordó garnitúrát az étkezést igénylőnek kell megvásárolnia. Azok tisztántartásáról és rendszeres fertőtlenítéséről szintén az ellátott köteles gondoskodni.

A szolgáltatást a hét minden munkanapján lehet igénybe venni, illetve az igénylő által a kérelemben feltüntetett napokon.

Amennyiben az elvitellel történő szolgáltatás igénybevételére nincs lehetőség, mert az ellátott ezt akadályozatása miatt nem tudja megoldani, úgy a jövőre nézve az önkormányzat tervei között szerepel az, hogy a társadalmi megbízatású szociális segítő közreműködésével bővíti a szolgáltatás igénybevételének módját.

2.2) Étkezési térítési díj megfizetésének módja

A tárgyhavi étkezési díjat az adott hónap étkezési napjainak figyelembevételével utólag kell megfizetni, minden hónap 15. napjáig.

A szociális étkezésért fizetendő térítési díjat havi két alkalommal, minden hónap második hetének első szerdai munkanapján délelőtt 8:00 – 12:00 óra között, minden hónap második hetének szerdai munkanapján délután 13:00- 15:00 óra között lehet befizetni a Pilismaróti Polgármesteri Hivatal házipénztárában. Az esetleges hátralékok/túlfizetés kezelése az iskolai tálalókonyha alkalmazottjának a Polgármesteri Hivatal felé történő jelzése alapján történik. A hátralék/túlfizetés kezelésének és rendezésének intézése a Polgármesteri Hivatal pénzügyi előadójának a feladata.  A hátralék rendezésére az étkezés igénybevételét követő hónapban kerül intézésre. A megrendelt étkezést előző nap délelőtt 9 óráig lehet lemondani az iskolatitkárnál vagy a szociális segítőnél.

 3.) Más intézményekkel történő együttműködés módja1


[1] Módosítva a 32/2017. (III.28.) önkormányzati határozat alapján. Módosítás hatályos 2017. március 28. napjával.

3.a) Intézményi kapcsolat

Pilismarót Község Önkormányzata folyamatosan együttműködik az önkormányzat közigazgatási területén lévő Komárom-Esztergom Megyei Integrált Szociális Intézmény Esthajnal Időskorúak Otthonával (2028 Pilismarót, Forrás út 2.). Évente egy alkalommal az önkormányzat polgármestere személyesen számol be az otthonban elhelyezett ellátottaknak az adott évben végrehajtott fejlesztésekről, beruházásokról, illetve a költségvetési évet követő év önkormányzati fejlesztési elképzeléseiről. Az intézmény által szervezett programokon, kézműves vásár, intézményi napok, karácsonyi készülődés során az önkormányzat vezetője és képviselői rendszeres résztvevői a rendezvényeknek. Az önkormányzat és az intézmény kapcsolata napi szintű, köszönhető ez az intézmény jelenlegi telephelyvezetőjének. Az önkormányzat által nyújtható települési támogatások köréből az intézményi ellátottak a Pilismaróti Hírek (helyi folyóirat) hasábjain folyamatos tájékoztatást kapnak.

3.b) Helyi civil szervezetekkel kapcsolat

Pilismarót Község Önkormányzata együttműködik a helyben működő aktív civil közösségekkel, mint például a Pilismaróti Nyugdíja Klubbal. A Pilismaróti Nyugdíjas Klub 30 fő tagsággal (nem bejegyzett civil szervezet) 2016. évben ünnepelte megalakulásának a 20. évfordulóját. A nyugdíjas klub kéthetente 1 alkalommal, keddi napon tartja összejövetelét az önkormányzat által biztosított helyiségben. Vezetője az együttműködés kapcsán az önkormányzat felé jelzéssel él, amennyiben tagjai között szociális probléma felmerülését észleli.

3.c) Család- és gyermekjóléti szolgálattal kapcsolat

A KEM Kormányhivatal KEC/1/60-12/2016. ügyszámú határozata értelmében, 2016. január 1. napjával a korábbi szolgáltatói nyilvántartásba vett alaphatározat módosítását követően, az önkormányzat kérelmére család-és gyermekjóléti szolgálat szolgáltatói nyilvántartásba vételéről döntött. A kötelező önkormányzati feladatellátás értelmében Pilismarót községben 1 fő családgondozó határozatlan idejű kinevezése megtörtént. A szociális étkezésben részesülők az önkormányzat család-és gyermekjóléti szolgálat működtetésével kibővült szociális szolgáltatást önkéntesen vagy jelzés alapján a szolgáltatás részéről történő kapcsolat felvétellel igénybe vehetik.

4.) Az ellátandó célcsoport jellemzői

Községünk lakosságszáma 2046 fő, ebből az aktív korúak száma:1321 fő, az összlakosság 64%-a. Településen az aktív korú lakosságból kb. 150 fő dolgozik helyben, a környező településekre bejáró dolgozók számáról nem áll rendelkezésünkre adat. Pilismaróton a szolgáltatás igénybevételével kapcsolatos célcsoportra statisztikai adat nem áll rendelkezésre. Ilyen fajta adatgyűjtés nem folyt.

Pilismarót lakossága korcsoportos bontásban:

 

korcsoport

nők

férfiak

18-55

535

576

18-62

632

689

 

korcsoport

Nő:

Férfi:

Összesen:

18-55

524

566

1090

56-62 év

97

113

210

63 év feletti

229

151

380

A lakosság korcsoportos összetételére jellemző, hogy kevés a születések száma, ellenben az elhalálozás aránya magas, jelen tendencia fennmaradása esetén félő, hogy a település „elöregedik”. Az ellátandó célcsoport azok a Pilismarót településen lakóhellyel rendelkező személyek, akik egészségi állapotuk miatt rászorulónak minősülnek, továbbá azon személyek, akik koruk, fogyatékosságuk, pszichiátriai betegségük, hajléktalanságuk, vagy a településszerkezetből adódó hátrányok miatt nem képesek önmagukat maradéktalanul ellátni.

Ezen kívül azok, akiknek egészségi állapota révén rászorultságukat háziorvosi/szakorvosi javaslat indokolja, valamint a családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, egyedül élő esetén annak 200 %-át nem haladja meg, és vagyonnal nem rendelkezik.

Az ellátást jelenleg 2 fő veszi igénybe, mindkettő egyedül élő, és mindkettő egészségkárosodott. A felsorolt kritériumok alapján jogosult a szociális étkeztetésre.

5.) A feladatellátás szakmai tartalma, módja, a biztosított szolgáltatások formája, köre, rendszeressége

5.) 1.)

Az étel a Bozóky Mihály Általános Iskola 2028 Pilismarót, Rákóczi F. u. 14. szám alatti tálalókonyhájára kerül, ahonnan az ellátott ételhordóban szállítja el otthonába. Az ételt az ellátott az otthonába fogyasztja el. Az iskola tálalókonyhájának működési feltételeit az önkormányzat biztosítja, az élelmezési feladatokat két fő szakképzett személyzet útján látja el.
Az Önkormányzat által vásárolt és nyújtott szolgáltatás mennyiségi és minőségi követelményeit a szakmai program 1 számú „Ételadagolási útmutató idősek részére” elnevezésű melléklet tartalmazza.

A szolgáltatás nyújtásakor az Önkormányzat a cukorbetegek és a különböző ételérzékenységgel küzdő (laktóz, glutén. stb ) ellátottak számára  megfelelő étkezést biztosít dietetikus útján.

A csökkentett szénhidráttartalmú ételek biztosításának lehetőségét a szolgáltató az általa alkalmazott dietetikusok útján biztosítani tudja, amennyiben erre az önkormányzat részéről igény merül fel. A szolgáltatás biztosításával kapcsolatban a szolgáltató nyilatkozatot állított ki, mely a szakmai program mellékletét képezi. A feladatellátás módja, formája, köre, rendszeressége a 2.1-es pontban leírtaknak megfelelően történik.

 6.) Az ellátás igénybevételének módja

Az igénybevétel módját és a térítési díj mértékét a Pilismarót Község Önkormányzat Képviselő testületének 3/2015. ( II.24.) önkormányzati rendelete A szociális ellátások helyi szabályairól, valamint az étkezésért fizetendő térítési díjakról szóló 13/2012. (V.30.) önkormányzati rendelete szabályozza.

6.1) A szolgáltatásról szóló tájékoztatás helyi módja

Az önkormányzat az önkormányzat honlapján, a hirdetőtábláján, a tálalókonyhán, valamint a helyi újságban hirdeti a szolgáltatás igénybevételének lehetőségét és feltételeit. A Polgármesteri Hivatal ügyintézői szükség szerint személyesen adnak tájékoztatást.

6.2) A kérelem

Az ellátást igénybe venni szándékozónak kérelmet kell benyújtani az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon, vagy szóban terjesztheti elő a Polgármesteri Hivatalban (2028 Pilismarót, Rákóczi Ferenc út 15.) ügyfélfogadási időben, a szociális ügyintézőnél. A formanyomtatvány beszerezhető a hivatalban, vagy letölthető az Önkormányzat honlapjáról.

A kérelemhez csatolni szükséges a kérelmező és vele közös háztartásban élők jövedelem igazolásait, az igénylő vagyonnyilatkozatát, valamint az egészségi állapotára vonatkozó orvosi/szakorvosi igazolást.

6.3) Döntés a benyújtott kérelemről

 A szociális étkeztetés iránti kérelemről Pilismarót Község Önkormányzat Képviselő-testülete által átruházott hatáskörben a Szociális, Egészségügyi, Oktatási, Közművelődési, Ifjúsági és Sport bizottság dönt. A határozatban hozott döntés ellen a kézhezvételtől számított 15 napon belül Pilismarót Község Önkormányzat Képviselő Testületéhez címzett, illetékmentes fellebbezéssel lehet élni.

6.4) Megállapodás megkötése

A szolgáltatás megkezdésével egyidejűleg vagy azt megelőzően az igénybe vevővel megállapodást kell kötni az Szt.94/C.§-a alapján. A megállapodást az önkormányzat köti az ellátást igénybe vevővel, amely vonatkozhat határozatlan, illetve határozott időre. A megállapodást a Pilismarót Község Önkormányzat Szociális, Egészségügyi, Oktatásügyi, Közművelődési, Ifjúsági és Sportbizottságának elnöke írja alá.

 7.) Az ellátottak és a személyes gondoskodást végző személyek jogainak védelmével

kapcsolatos szabályok

A személyes gondoskodást nyújtó szociális szolgáltatás ellátást igénybevevő ellátottnak joga van szociális helyzetére, egészségi és mentális állapotára tekintettel a szolgáltatás által biztosított ellátásra.

A személyes gondoskodást nyújtó alapszolgáltatásban részesülő részére az ellátottjogi képviselő nyújt segítséget jogai gyakorlásában.

A szociális szolgáltatások biztosítása során az egyenlő bánásmód követelményét meg kell tartani. Az ellátást igénybevevőt megilleti személyes adatainak védelme, valamint a magán-életével kapcsolatos titokvédelem.

7.)1.) Panaszok kezelése eljárási rendje

A szolgáltatást igénybevevő panasszal élhet, melyet a polgármesteri hivatalban személyesen bejelenthet, vagy azt írásban is benyújthatja. Ez esetben a képviselő- testület kivizsgálja az ügyet, melynek eredményéről a döntést követő 15 napon belül értesíti az ellátottat.

7. )1.) 1.)

Az igénybevevő ezen felül felkeresheti az alábbi intézményeket:
Ellátottjogi képviselő:

  • Forgács Béla

Állandó Ügyfélfogadási hely, címe:
Elérhetősége
:
Tel:06/20-4899-529
forgacs.bela@obdk.hu

7.) 1.) 2.) Egyenlő Bánásmód Hatóság:

  • Dr Kócza Júlia Egyenlőbánásmód referens Komárom- Esztergom Megye

Állandó Ügyfélfogadási hely, címe:
KEM Kormányhivatal 2800 Tatabánya, Bárdos László út 2. sz. 1 em. 1. tárgyaló
Veled- Érted egyesület 2500 Esztergom, Simor J u 39.
Boldog Cerefino Alapítvány 2500 Esztergom, Simor J u 124
Elérhetősége:
Tel: 06/30/900-4624
domebe@tonline.hu

Ezen szakmai program 2015. szeptember 9. napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg a 2012. augusztus 27.-én elfogadott szakmai program hatályát veszti.

Pilismarót, 2015. szeptember 9.

Pergel István
polgármester
Balázs Márta
jegyző

 

Jelen szakmai programot Pilismarót Község Önkormányzat Képviselő – Testülete 83/2015. (IX.08.) önkormányzati határozatával hagyta jóvá.

Záradék

Jelen szakmai program Pilismarót Község Önkormányzat Képviselő - Testülete 32/2017. (III.28.) önkormányzati határozatával elfogadott módosítással egységes szerkezetű szövegét tartalmazza.