LAKOSSÁGI TÁJÉKOZTATÓ
Környezetünkben több helyen is találkozhatunk a lakosság riasztására alkalmas eszközökkel, sőt néhány helyszínen bizonyos időközönként hallhatjuk ezen eszközök próbaüzemét is. Sokunkban fel is merülhet a kérdés, hogy milyen célt szolgálnak ezek a berendezések és mi a teendő egy esetleges riasztás alkalmával.
Az egyik ilyen célt szolgáló eszköz a motoros sziréna, melyekkel járásunk szinte összes településén találkozhatunk. Az országban közel 5.000 ezer darab motoros polgári védelmi sziréna van telepítve. A másik riasztó és tájékoztató rendszer a MoLaRi. Jelenleg járásunkban éles üzemben Nyergesújfalu, Dorog és Esztergom településeken működik.
A riasztó rendszerek azt a célt szolgálják, hogy egy esetlegesen bekövetkező katasztrófa során valamennyi lakos tudomást szerezzen a veszélyhelyzet fennállásáról. A rendelkezésünkre álló riasztó rendszereken túl történhet közérdekű közlemények és elektronikus hírközlési szolgáltatások útján is.
A szirénák segítségével három (két riasztás és egy riasztás vége) jelzés adható, ezek a katasztrófariasztás, a légi riasztás és a riadó vége jelzések.
A katasztrófariasztás: 120 másodpercig tartó váltakozó hangmagasságú szirénahang.
Légi riasztás: 3 x 30 másodpercig tartó váltakozó hangmagasságú szirénahang, közte 30 másodperc szünet. Háromszor megismételve.
A katasztrófa- és légi riasztás feloldása: 2 x 30 másodpercig tartó egyenletes hangmagasságú szirénahang, közte 30 másodperces szünet. Kétszer megismételve.
A jelzést követően védelmet kell keresni otthon vagy más megfelelő helyen. Az ajtókat és ablakokat be kell csukni, szellőző és klíma rendszert ki kell kapcsolni. Tájékozódni kell a rádiók és televíziós csatornák közleményeiből, internetről.
A motoros szirénákat a katasztrófavédelem munkatársai évente ellenőrzik. Ilyenkor egy úgynevezett morgatópróba történik, mellyel igyekszünk nem megzavarni a lakosságot.
Rendkívül fontos megjegyezni, hogy a lakossági riasztó rendszerek nem a „háborúra készülést” jelképezik, annak ellenére, hogy alapvetően a motoros szirénák kiépítésükkor ezt a célt szolgálták.
A szirénák nagyon fontos szerepet játszhatnak, abban az esetben, ha a lakosság riasztása válik szükségessé, ezért ezekre az eszközökre gondoljunk inkább úgy, hogy biztonságunk érdekében vannak jelen településünkön, hogy minél hamarabb tudomást szerezzünk a kialakult helyzetről.