A Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Főosztály (Hatóság) élelmiszerlánc-felügyeleti hatósági jogkörében eljárva meghoztam az alábbi döntést.
HATÁROZAT
Kisbajcs és Levél településeken, valamint Szlovákiában megállapított és bejelentett ragadós száj- és körömfájás betegség kitörések miatt a Komáromi járás, a Tatai járás és az Esztergomi járás mellékletben felsorolt településeinek a közigazgatási területére
további, korlátozás alá tartozó körzet létesítését rendelem el:
A körzetben elhelyezkedő gazdaságokban a párosujjú patások (Artiodactyla) rendjébe tartozó emlősök (a továbbiakban fogékony állatfajok) minden egyedét úgy kell tartani, hogy idegen párosujjú patás állománnyal ne érintkezhessenek, továbbá meg kell akadályozni vadon élő párosujjú patás állatokkal való érintkezésüket is.
-A fogékony állatfajok elhullását a lehető leghamarabb be kell jelenteni a területileg illetékes állategészségügyi hatóságnak, és az ártalmatlanításról gondoskodni kell a hatóság utasításai szerint.
-A gazdaságban/udvarban a fogékony állatokon tapasztalt tüneteket (láz, étvágytalanság, tejtermelés csökkenése, levertség, nyúlós, habos nyálszivárgás, hólyagok a száj nyálkahártyán, nyelven, ajkakon, lábvégeken, tőgybimbókon, cafatolt szélű fekélyek, kimaródások, bármely más, betegségre utaló jel) a tulajdonosnak haladéktalanul jelentenie kell a területileg illetékes állategészségügyi hatóságnak, amely elvégezteti a szükséges vizsgálatokat.
-A gazdaságok be-és kijáratánál jármüvek-és személyek fertőtlenítésére alkalmas eszközt és fertőtlenítőszert kell elhelyezni. A személy-és gépjármű forgalmat minimalizálni kell.
-A fogékony fajokhoz tartozó házi állatok korlátozás alatt álló körzetben található létesítményekből történő ki-, valamint létesítményekbe történő beszállítása tilos. A létesítményben tartott állatok kedvező eredményt mutató klinikai vizsgálatát követően a hatóság engedélyezheti a fogékony állatok kijelölt belföldi vágóhidra történő szállítását és azonnali levágását.
-Tilos a fogékony fajokhoz tartozó házi és vadon élő állatokból származó friss hús, nyers tej, valamint a belőlük előállított készítmények mozgatása; azonban a hatóság engedélyezheti a friss hús és nyerstej mozgatását, amennyiben azokat feldolgozó létesítménybe mozgatják kockázatcsökkentő kezelések elvégzése céljából, és a friss húst a vágóhídon történő kinyeréskor jelöléssel látják el a Bizottság (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelete IX. mellékletének megfelelően, a jelölés pedig a húson annak kezeléséig megmarad.
-Tilos a körzetben lévő fogékony állatokat tartó gazdaságokból, udvarokból a használt almot, trágyát vagy hígtrágyát kivinni vagy szétszórni.
-A gazdaságba/ udvarba belépő vagy onnan távozó valamennyi személynek be kell tartania a ragadós száj-és körömfájás betegség terjedésének megakadályozását célzó járványvédelmi intézkedéseket, különös tekintettel:
- a gazdaságban és az ólakban használatos öltözet cseréjére,
- a gazdaság és az ólak bejáratában történő kéz- és lábfertőtlenítésre,
- a látogatási naplóba valamennyi, a gazdaságba belépő személy adatainak bejegyzésére.
-Tilos a fogékony fajokhoz tartozó házi állatokból származó állati melléktermékeknek korlátozás alatt álló körzetben található létesítményekből történő mozgatása, az elhullott állatok teljes testének vagy testrészeinek kivételével.
-Tilos a nyersbőr, irha, gyapjú, sörte korlátozás alatt álló körzetben található létesítményekből történő mozgatása.
-Tilos a fogékony fajokhoz tartozó vadak újratelepítése.
-Tilos a fogékony fajokhoz tartozó házi állatok vásárra, piacra, bemutatóra vagy más rendezvényekre vitele, ideértve e fajok egyedeinek összegyűjtését és szétoszlását is.
-Tilos a fogékony fajokhoz tartozó házi állatoktól gyűjtött sperma, petesejt és embrió korlátozás alatt álló körzetben található létesítményekből történő mozgatása.
-Tilos a sperma, petesejt és embrió gyűjtése a fogékony fajokhoz tartozó házi állatoktól.
-Tilos a fogékony fajokhoz tartozó házi állatok mozgó mesterséges megtermékenyítése.
-Tilos a fogékony fajokhoz tartozó házi állatok mozgó természetes fedeztetése.
A fenti tilalmak alól Hatóság a Bizottság (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelete 42-53. cikk alapján engedélyezhet felmentést. A körzetben valamennyi fogékony fajhoz tartozó állatot tartó gazdaságot és annak állatállományát nyilvántartásba kell venni. Az érintett települések jegyzőjének illetve az illetékes járási hivatal vezetőjének minderről a lakosságot tájékoztatni kell, a határozatot a helyben szokásos módon közzé kell tenni.
E döntés a közléssel véglegessé válik, visszavonásig érvényes, ellene közigazgatási úton jogorvoslatnak nincs helye. A határozatot sérelmesnek tartó fél a véglegessé vált döntés ellen — jogszabálysértésre hivatkozással -közigazgatási pert indíthat. Az elektronikus ügyintézésre kötelezettek körét „A digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól" szóló 2023. évi CIII. törvény (továbbiakban: Dáptv.) 19. § (1) bekezdése határozza meg. Az Dáptv. 19. § (1) bekezdésében meghatározott ügyfeleknek a keresetlevelet „A közigazgatási perrendtartásról" szóló 2017. évi I. törvény (a továbbiakban: Kp.) 39. § (1) bekezdése alapján a vitatott közigazgatási cselekmény közlésétől számított 30 napon belül kell a Győri Törvényszéknek (9021 Győr, Szent István út 6.) címezve, de a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Főosztály Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztályánál benyújtani. Tárgyalás tartását a felperes a keresetlevélben kérheti. A tárgyalás tartása iránti kérelem elmulasztása miatt igazolásnak nincs helye. Ha egyik fél sem kérte tárgyalás tartását, és azt a bíróság sem tartja szükségesnek, a bíróság az ügy érdemében tárgyaláson kívül határoz. A közigazgatási bírósági eljárás illetéke 30.000 Ft, az eljárás során azonban a feleket illeték feljegyzési jog illeti meg (mentesül az illeték előzetes megfizetése alól), az ennek következtében le nem rótt kereseti illeték viseléséről a bíróság dönt. Tájékoztatom, hogy elektronikus ügyintézésre a https://epapir.gov.hu/ elektronikus ügyintézés! felületen van lehetősége — az ügy iktatószámára hivatkozva.
Indokolás
2025. március hónapban Győr-Moson-Sopron vármegyében és Szlovákiában ragadós száj- és körömfájás kitörések kerültek megállapításra szarvasmarha állományokban.
A BIZOTTSÁG (EU) 2020/687 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE szerint:
21. cikk Korlátozás alatt álló körzet létrehozása
(1) Ha egy létesítményben, élelmiszer-és takarmányipari vállalkozásban, állati melléktermékekkel foglalkozó létesítményben vagy egyéb helyszínen — ideértve a szállítóeszközöket is —A kategóriájú betegség tör ki, az illetékes hatóság a fertőzött létesítmény vagy helyszín körül haladéktalanul létrehoz egy korlátozás alatt álló körzetet, amely a következőkből áll
c) ha szükséges, az (EU) 2016/429 rendelet 64. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kritériumok szerint további, korlátozás alatt álló körzetek a védőkörzetek és a felügyeleti körzetek körül vagy azok szomszédságában, amelyekben az illetékes hatóság ugyanazon intézkedéseket alkalmazza, mint amelyeket a felügyeleti körzetre e fejezet 3. szakasza előír. A betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében a korlátozó intézkedések a 2020/687 EU rendelet 25-27 cikk, az állatok, valamint termékeik mozgatására vonatkozó engedmények pedig a 44. és a 49. cikk alapján kerültek elrendelésre.
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban: Éltv.) 51. § (3) bekezdés f) pontja szerint: Állatbetegség megelőzése, megállapítása, továbbterjedésének megakadályozása, kártételének csökkentése, felszámolása érdekében, továbbá a betegség természetéhez és elterjedtségéhez mérten, az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv az e törvény végrehajtására kiadott jogszabályban, valamint az Európai Unió közvetlenül alkalmazandó jogi aktusai alapján az alábbi állat-j árványügyi intézkedéseket rendelheti el a veszély elhárításához szükséges mértékben és ideig: ...
f) megfigyelési körzet...
A megállapított tények és hivatkozott jogszabályi rendelkezések alapján a rendelkező részben foglaltak szerint további, korlátozás alatt álló körzet elrendeléséről döntöttem.
Határozatomat „Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről" szóló 2008. évi XLVI. törvény (továbbiakban: Éltv.) 51.§ (3) bekezdés f) pontjában, „A földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről" szóló 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 18. § (7) bekezdés b) pontjában, továbbá „A fővárosi és vármegyei kormányhivatalokról, valamint a járási (fővárosi kerületi) hivatalokról" szóló 568/2022. (XII. 23.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdésében biztosított jogkörben eljárva „Az általános közigazgatási rendtartásról" szóló 2016. évi CL. törvény (Ákr.) 80. § (1) bekezdésének és 81. § (1) bekezdésének megfelelően hoztam.
A bírósági felülvizsgálat lehetőségéről az Ákr. 114. § (1) bekezdése, „A közigazgatási perrendtartásról" szóló 2017. évi I. törvény?. § (1) a) pontja és 12. § (I) bekezdése, 29. § (I) bekezdése, 39. § (I) bekezdése és 77. § (1)-(2) bekezdése, továbbá „A polgári perrendtartásról" szóló 2016. évi aocx. törvény 608. §, a Dáptv 9. § (2) h) pontja, 19. § (1) bekezdés a) pont aa) alpontja és b) pontja, valamint „A bíróságok elnevezéséről, székhelyéről és illetékességi területének meghatározásáról" szóló 2010. évi CLXXXIV. törvény 4. mellékletének 4, pontja alapján adtam tájékoztatást.
Az elsőfokú közigazgatási bírósági eljárás illetékéről és a perben a feleket megillető illeték feljegyzési jogról „Az illetékekről" szóló 1990. évi XCIII. törvény 45/A. § (1) bekezdése és 62. § (1) bekezdés h) pontja alapján adtam tájékoztatást.
A kiadmányozás a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal vezetője 5/2023. (I. 9.) számú utasításának II/7. pontjában foglaltak szerint történt.
Tata, az elektronikus dátumbélyegző szerinti időpontban
Dr. Kancz Csaba főispán nevében és megbízásából:
dr. Karácsonyi Ottó
főosztályvezető