Hírek

Elérhetőségek

Duna Ipoly Nemzeti Park hirdetménye

Tisztelt Érdekeltek!

A Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatóság készíti a Börzsöny és Visegrádi-hegység (HUDI10006) különleges madárvédelmi (Natura 2000) terület fenntartási tervét.

 A tervezési terület fenntartási tervének egyeztetési anyaga megtekinthető https://www.dunaipoly.hu/hu/helyek/vedett-teruletek/natura-2000-halozat/fenntartasi-tervek honlapon a „Készülő fenntartási tervek" címszó alatt. Kérem, hogy a fenntartási tervvel kapcsolatos észrevételeiket, javaslataikat 2023. március 31-ig Igazgatóságunk részére megküldeni szíveskedjenek.

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a Natura 2000 terület fenntartási tervének készítéséhez kapcsolódó gazdafórumot és szakmai terepbejárást szükség esetén egy későbbi időpontban fogja megtartani, amiről külön tájékoztatást küld.

A Natura 2000 területek hosszú távú fennmaradása érdekében az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekről szóló 275/2004, (X.8.) Korm. rendelet 4.§ (3) c. pontja alapján a területekre fenntartási tervet kell készíteni, amit a területileg illetékes nemzeti park igazgatóságok koordinálnak. A fenntartási tervek célja, hogy az adott területen bemutassák a természeti értékek hosszú távú megőrzésének és a fenntartható gazdálkodásnak a feltételeit és eszközeit. Fontos hangsúlyozni, hogy a készülő Natura 2000 fenntartási tervek, illetve az azokban foglalt megállapítások nem alkotnak kötelező érvényű szabályrendszert. A tervek a hatályos jogszabályokon túlmenően nem tartalmaznak kötelező érvényű előírásokat, csupán javaslatokat, valamint ezek megvalósításának lehetséges eszközeit, annak érdekében, hogy a gazdálkodás során az érintett területek természetvédelmi célkitűzései érvényre juthassanak.

A fenntartási tervek rendeletben rögzített tartalommal történő elkészítésének egyik feltétele az érintett területek érdekeltjeivel történő kapcsolattartás, majd az igy nyert tapasztalatok és javaslatok beépítése a tervezési folyamatba. Emellett szándékunk az is, hogy az érintettek jobban megismerhessék a Natura 2000 hálózat kijelölésének és fenntartásának céljait, valamint az ezzel járó támogatási lehetőségeket, és ezek tudatában integrálni tudják a gazdálkodásba a természetvédelmi szempontokat.

Az európai közösségi jelentőségű fajok és élőhelytípusok kedvező természetvédelmi helyzetét a természeti adottságok mellett sok esetben a területen folyó gazdálkodás alakította ki, és őrizte meg a mai napig. Ezeken a területeken a gazdálkodás nem csak összeegyeztethető Natura 2000 hálózat kedvező természetvédelmi helyzetének fenntartásával, de elengedhetetlenül szükséges is ahhoz. Így a Natura 2000 területek megóvásának alapja a társadalmi, kulturális, gazdasági és természetvédelmi érdekek összehangolása, ahol különösen hangsúlyos szerepe van a hagyományos gazdálkodási formák folytatásának.

A Natura 2000 hálózattal érintett ingatlanok helyrajzi számainak listáját és térképi lehatárolását az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekkel érintett földrészletekről szóló 14/2010. (V. 11.) KvVM rendelet melléklete! tartalmazzák.

A 275/2004, Korm. rendelet 4. (1) bekezdése alapján ,,a Natura 2000 területek lehatárolásának és fenntartásának célja az azokon található, az 1-3. számú mellékletben meghatározott fajok és a 4. számú mellékletben meghatározott élőhelytípusok kedvező természetvédelmi helyzetének megőrzése, fenntartása, helyreállítása, valamint a Natura 2000 területek lehatárolásának alapjául szolgáló természeti állapot, illetve a fenntartó gazdálkodás feltételeinek biztosítása."

Budapest, 2023. március 16. 

Üdvözlettel:

Füri András
igazgató
megbízásából

 

 

 

Halász Antal
általános igazgatóhelyettes

 

Csatolmány(ok):
Hirdetmény139.92 KB