Hírek

Elérhetőségek

2019-ben kitüntetettek

 

 

Kituntetettek

2019. december 17-én Pilismarót Község Önkormányzata nevében Pergel István Csaba, településünk polgármestere átadta a Képviselő Testülettel közösen kiválasztott három hölgynek az elismerő címet.

 

Lukács Józsefné Varga Eszter ezt írta magáról visszaemlékezésként:

„Születtem 1936. március 14-én Pilismaróton. Életkoromnál fogva több rezsimet megéltem.
Szüleim szegény törpebirtokos földművesek voltak, megélhetésünk miatt napszámos munkát, részaratást, erdei munkát vállaltak. Nagyon szorgalmas, becsületes, megbízható emberek voltak. Testvéreimmel korán bevontak a mindennapi munkába. Előbb a református elemi iskolába, majd az összevont általános iskolába jártam. Hálás szívvel gondolok vissza tanítóimra: Virág Jenőre, Mészáros Józsefre és feleségükre, Irénkére és Juci nénire, Erős Istvánra, Berkes Ferencre.
Szüleink támogatták továbbtanulási szándékomat, az Esztergomi Állami Tanítóképzőben érettségiztem, „Kitűnő Tanuló Érdemérmet” kaptam. Ösztöndíjjal és ingyenes kollégiumi elhelyezéssel felvettek az Eötvös Lóránd Tudományegyetemre, ahol magyar-történelem szakos középiskolai tanári diplomát szereztem. Férjhez mentem, és két fiú édesanyja lettem. Előbb lakásunkhoz közeli általános iskolában, majd a Szentendrei Móricz Zsigmond Gimnáziumban, két évtizedig a Martos Flóra Gimnáziumban tanítottam történelmet, itt voltam igazgató is. Az óbudai Árpád Gimnáziumból igazgatóhelyettesként mentem nyugdíjba. Pedagógus munkámért 1981-ben „Kiváló Munkáért” kitüntetést kaptam.
Mindig is érdekelt a helytörténet, már gyermekként szívesen hallgattam az öregek történeteit, emlékezéseit keserves és dolgos életükről. Férjem halála után, nyugdíjasként kezdtem komolyabban foglalkozni szülőfalum történetével. Érdeklődve jártam levéltárakba, könyvtárakba kutatni, kíváncsian vártam, milyen tényeket találok a régi világról. Érdekelt az emberek életmódja, használati tárgyaik, miképpen változik életük, világuk, a hatalmon lévő és a kiszolgáltatott „kisemberek” viszonya, milyen áldozatokat követelnek tőlük, és mit kapnak cserébe. Mikroszkóp alatt egy tengercseppben is benne van az egész tenger, a mi kis falunk története is valamilyen módon hordozza az országét.
Szívesen gondolok az 1995-2006 közötti évekre, amikor még gyakran el tudtam menni a községbe, és több éven át egy lelkes kis csapattal helytörténeti, néprajzi kiállításokat szerveztünk/szerveztek, amit köszönök a csapatnak és a támogatóknak. (Nevük és a csapatról fotók a néprajzi könyvben megnézhetők.) Akkor még arról álmodoztunk, hogy talán sikerül egy tájjelegű faluházat létrehoznunk, ami egy kisebb helytörténeti-néprajzi múzeumot és közösségi teret is magában foglalhat. A kiállítható tárgyakat, a fotókat úgy adtuk vissza az embereknek, hogy majd visszakérjük. Sajnos nem jött össze. Nem volt hozzá elég elszántság, pénz!? – Nem tudom.
Tíz éven át lehetőség volt minden év augusztusában kiadni a Pilismaróti Hírek helytörténeti számát, amiben – legnagyobb örömömre – sok pilismaróti is írt nagyon érdekes tanulmányokat, visszaemlékezéseket. Ezek olvashatók a község honlapján, külön kötetbe kötve a községi és az esztergomi városi könyvtárban.
Falutörténeti könyveim: Pilismarót története I. (Bp. 1996.) Pilismarót története II. (Bp. 2000.) A letűnt paraszti világ nyomában, Pilismaróton (néprajzi, életmódtörténet, Gyoma 2012.) A Pilismarót-Dömösi Református Társegyház története (Vác, 2017.) Elkezdtem a Pm. III. kötettel foglalkozni, de nem tudom lesz-e még elég erőm, időm befejezni.
Munkáim megjelenésére minden esetben támogatást kaptam a községtől, amit köszönök.
Lukácsné Varga Eszter.”

 

Kecskésné dr. Makrai Sarolta

1955. március 25-én született Miskolcon. Korai gyermekkorát apai nagyanyjánál töltötte. Gyermek évei Győr-Moson-Sopron megyében, Babóton teltek, általános iskolába 1961-1969-ig ide járt. Gimnáziumba 1969-1973-ig Kapuváron járt, itt érettségizett. Tanulmányait 1973-1979-ig a Budapesti Semmelweis Orvostudományi Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán folytatta. Nyári gyakorlatát Esztergomban töltötte, 1983-ban szakvizsgázott gyógyszerészügyi ellátás szervezéséből. 1977-ben Győrött dolgozott, ekkor volt 6 hónapos államvizsga időszaka is. 1978. március 1-től az Esztergomban a Fő-téri Rochlitz-patikában dolgozott, amely állandó ügyeletes gyógyszertár volt. 1978-ban házasságot kötött Kecskés Endrével, akivel Dömösi családi házukban élnek, két gyermekük született,  András (1978) gépészmérnök, és Eszter (1991) gyógytornász. 1994. áprilisában került Pilismarót gyógyszertárába, amikor elődje Patakos Mária nyugdíjba ment. A privatizáció miatt 1996. április 1. óta vállalkozási keretben történő gyógyszerellátásban, személyi jogos gyógyszerészként dolgozik. Munkáját szeretettel, odaadással, hivatástudattal végzi.

Pintér Zsuzsanna

Esztergomban született 1957. február 06-án, a család második leánygyermekeként. Születésétől Pilismaróton él, ide járt óvodába, általános iskolába.
Már iskolás korában kiderült, hogy jó szervező, úttörő- és ifi-vezető volt, mindkettőből megkapta a kiváló címet. Középiskolai éveit az esztergomi Dobó Katalin Gimnáziumban végezte, ott érettségizett, majd a Berzeviczy Gergely Közgazdasági Iskolában is érettségit tett. Pedagógiai Főiskolára Szekszárdra járt, első munkahelye a Pilismaróti óvoda volt. Majd az élet vizének hullámain más vizekre evezett, (Pestvidéki Vendéglátó Vállalat), ahol kiváló dolgozó lett. Két gyermeke András és Zsuzsanna. A gyes után visszakerült szülőfalujába óvónőként. A Mesevár Óvoda emlékkönyvének szerkesztését Ő végezte 1999-ben, amikor felvette az óvoda a Mesevár nevet.
A közösségi munkából mindig kiemelkedően kivette részét, az általános iskolában a Szülői munkaközösség 2001-ben örökös címet adományozott részére.
Egy cikluson keresztül volt Önkormányzati képviselő, majd egy cikluson keresztül külsős tagként segítette a hivatal munkáját.
A Pilismaróti hírekben több évtizede jelenek meg írásai. Mindig benne volt a vágy, a tenni akarás. Lukácsné Varga Eszter helytörténeti kiállításainak megrendezésében is részt vett, könyveinek megírásához fényképek begyűjtésével segített.
Szüreti felvonulásokat, bálokat, több napos kirándulásokat, színházlátogatásokat, jótékonysági vásárokat szervezett és szervez a mai napig. Falusi rendezvényeken aktívan részt vesz, 2012-ben megalapította a Retro Lady-k Tánccsoportot és 2017-től az Őszikék Énekkar vezetője.